Szkoła szachowa – skąd ten pomysł?

Dlaczego założyłem szkołę szachową?

Część z was pewnie zastanawia się, dlaczego postanowiłem założyć szkołę szachową. Przez długi czas myślałem, co chcę w życiu robić i ciężko było mi się na coś konkretnego zdecydować. Przez prawie 5 lat byłem związany z inną branżą, a dokładniej spedycją międzynarodową, natomiast na początku 2020 roku już wiedziałem, że nie zostanę w tej branży zbyt długo.

Przede wszystkim moja poprzednia praca nie przynosiła mi już satysfakcji, nie mogłem się rozwijać, więc zacząłem się zastanawiać czym mogę się zająć, żeby sytuacja nie powtórzyła się po raz drugi.

Szkoła szachowa, czyli powrót do pasji z dzieciństwa

Oczywistą kwestią stało się dla mnie to, że praca powinna przynosić satysfakcję. Wróciłem więc myślami do czasów dzieciństwa i zacząłem się zastanawiać, co tak naprawdę uwielbiałem robić. Odpowiedź przyszła bardzo szybko – były to oczywiście szachy.

Pamiętam, że nauczyłem się grać w szachy w wieku 5 lat i siedziałem przy szachach od rana do wieczora. Później zacząłem czytać książki szachowe, jeździłem na turnieje i spędzałem całe dnie grając w szachy. W wieku 12-13 lat niestety pasja odeszła trochę na bok i zacząłem grać w szachy bardziej rekreacyjnie.

W zeszłym roku, kiedy wybuchła pandemia i było więcej czasu do przemyśleń oraz refleksji, zdałem sobie sprawę jak bardzo brakuje mi szachów, dlatego postanowiłem wrócić do pasji z dzieciństwa.

Szkoła szachowa – od czego trzeba zacząć?

Bardzo ważne jest, aby osoba, która uczy miała po pierwsze odpowiednią wiedzę i po drugie, potrafiła ją w odpowiedni sposób przekazać. Uważam wręcz, że umiejętne przekazanie wiedzy jest najważniejsze. Każdy z nas pamięta nawet ze szkoły, że niektórzy nauczyciele potrafili prowadzić zajęcia w taki sposób, że słuchało się ich z ogromnym zainteresowaniem, a z kolei zajęcia u innych nauczycieli to była męka.

Szkoła szachowa
Szkoła szachowa – jak rozwijać strategiczne myślenie.

Dlatego właśnie uważam, że każda osoba, która uczy innych grać w szachy powinna w pierwszej kolejności ukończyć kurs instruktora szachowego. Nie chodzi tutaj o to, aby “mieć papier”, ale o to, żeby nauczyć się przekazywać wiedzę. Inaczej będziemy przekazywać wiedzę dziecku, inaczej osobie dorosłej. Inaczej będziemy pracować z osobą, która nigdy nie grała w szachy, a inaczej z kimś kto gra od dłuższego czasu i chce podnieść swój poziom gry. Jeszcze inaczej będziemy podchodzili do osoby, która nie ma za dużo czasu na naukę i gra hobbistycznie, a inaczej do kogoś, kto chce jeździć na turnieje szachowe.

Nowatorska szkoła szachów

Coraz częściej trafiają do mnie osoby, które chcą zmienić trenera szachowego. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest bardzo prosta. Najczęściej trener szachowy po prostu nie spełnia oczekiwań ucznia. Ba! Nawet nie słucha, co jest dla ucznia ważne lub nie bierze tego w ogóle pod uwagę. Nauczyciel “leci” tematami nie zastanawiając się, czy uczeń dane zagadnienia rozumie i czy w ogóle jest tym zainteresowany.

Szkoła szachowa jest przede wszystkim od tego, aby poznać osobę, która chce grać w szachy i dokładnie zrozumieć te potrzeby. Dopiero kolejnym krokiem, jest przygotowanie odpowiedniego planu nauki na podstawie oczekiwań kursanta.

Szkoła szachowa, którą prowadzę wyszła naprzeciw oczekiwaniom i pierwszym krokiem jest bezpłatna 15 minutowa konsultacja, podczas której szczerze rozmawiamy, o potrzebach, planach i oczekiwaniach. Zależy mi, aby obie strony dobrze wiedziały czego potrzebują. Dopiero po takiej szczerej rozmowie, możemy pomyśleć o rozpoczęciu współpracy.

Jeżeli chciałbyś/chciałabyś nauczyć się grać w szachy lub myślisz o zmianie trenera szachowego, pamiętaj, że możesz skorzystać z bezpłatnej 15 minutowej konsultacji, a jeśli spodoba Ci się moje podejście do nauki, to zapraszam na indywidualne lekcje.

Podziel się artykułem z innymi osobami

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zacznij grać w szachy i rozwijaj myślenie strategiczne

Umów się na 15 minutową bezpłatną konsultację