Czy szachy z komputerem mają sens? Pytanie jest oczywiście nieco bardziej złożone i trzeba na tę sprawę spojrzeć trochę szerzej. Przede wszystkim podczas gry w szachy z komputerem możemy wybrać poziom trudności, czyli inaczej mówiąc ustawić siłę gry komputera. Jest to bardzo wygodne, zwłaszcza jeżeli rozpoczynamy grę w szachy. Jeśli zaczęlibyśmy grę w szachy przez internet bez żadnego rankingu to jest bardzo prawdopodobne, że trafimy na przeciwnika, którego poziom gry w szachy znacznie różni się od naszego.

Jeżeli gramy z przeciwnikiem o dużo niższym poziomie od naszego, to tak naprawdę nie rozwijamy się. Z drugiej strony, jeżeli trafimy na dużo silniejszego przeciwnika, to nie będziemy często w stanie zbliżyć się do jego poziomu i też nasza gra się nie poprawi. Właśnie dlatego szachy z komputerem są świetnym rozwiązaniem, aby dopasować swój poziom gry do siły komputera. Poziom gry komputera powinien być zbliżony, a nawet delikatnie wyższy, abyśmy mogli się stale rozwijać.

Szachy z komputerem
Szachy z komputerem

Dlaczego szachy z komputerem są trudne?

Ogólnie rzecz biorąc szachy z komputerem są trudniejsze niż jeśli gramy z drugą osobą w szachy na żywo bądź przez internet. Pierwszą rzeczą jest to, że na wyższym poziomie komputer ma perfekcyjnie opanowane debiuty i praktycznie nie popełnia błędów. Każdy ruch z naszej strony musi być przemyślany i miejmy z tyłu głowy to, podczas pojedynku w szachy z komputerem. Nawet najmniejszy błąd spowoduje, że komputer zdobędzie przewagę, a maszyna potrafi liczyć bardzo dużo ruchów do przodu,

Jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do szachów przez internet szczególnie na krótkie czasy, to przy grze w szachy z komputerem nie mamy szans wygrać na czas. Komputer wykonuje posunięcia praktycznie “od ręki”, a każda sekunda to jest cała masa przeliczania przez niego wariantów. Dlatego też program szachowy jest w stanie wybrać najlepsze posunięcie, gdyż widzi kilka wariantów w różnych kombinacjach do przodu, a my musimy poświęcić znacznie więcej czasu, aby to wszystko policzyć (o ile zrobimy to dobrze).

Kiedy mamy szansę wygrać z komputerem?

Jeżeli nie gramy z najsilniejszym silnikiem szachowym, to mamy parę sposobów na zwycięstwo. Przede wszystkim podczas gry w szachy z komputerem powinniśmy unikać popularnych debiutów szachowych, a także unikać skomplikowanych wariantów. Komputer jest tak zaprogramowany, że z automatu wie, co ma grać w popularnych debiutach, dlatego też, żeby nie wpakować się w kłopoty, lepiej grać proste szachy.

Poziom gry w szachy komputera spada jeśli musi analizować nową pozycję (na popularne debiuty szachowe ma już przygotowane zagrania). Po drugie jeżeli nie przeliczyliśmy dokładnie wariantu, który chcemy zagrać, to możemy być pewni, że komputer policzy to po prostu lepiej (kilka lub kilkanaście ruchów do przodu nie jest dla niego problemem). Dlatego należy grać spokojne szachy, bez kombinacji czy fajerwerków i bez liczenia na błąd ze strony komputera.

Szachy z komputerem czy szachy przez internet?

Moim zdaniem na początku swojej przygody z szachami warto rozpocząć grę w szachy z komputerem. Jak już nasz poziom gry się nieco zwiększy wtedy przeszedłbym do gry w szachy przez internet. Oczywiście tylko i wyłącznie gra rankingowa. Powinniśmy grać z zawodnikami o podobnym poziomie gry. Po kilkunastu partiach nasz ranking będzie już odzwierciedlał nasz poziom na tle innych graczy i będzie można wtedy mówić o prawdziwej rywalizacji.

Ze swojej strony mogę Ci polecić platformy takie jak: lichess.com, chess.com, kurnik.pl. Polecam sprawdzić wszystkie trzy platformy i wybrać dla siebie najbardziej odpowiednią. Podczas gry w szachy przez internet może zdarzyć się oczywiście sytuacja, w której drugi zawodnik oszukuje, posiłkując się programem szachowym. Na szczęście platformy w dosyć szybki sposób weryfikują czy ktoś gra z pomocą programu szachowego i tacy użytkownicy są po prostu blokowani.

Jeśli interesuje Cię dalsza edukacja szachowa, to serdecznie zapraszam na indywidualne lekcje.

Podziel się artykułem z innymi osobami

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zacznij grać w szachy i rozwijaj myślenie strategiczne

Umów się na 15 minutową bezpłatną konsultację