Dlaczego szachy dla dzieci są ważne? Dlaczego warto pokazać szachy dzieciom?

Szachy dla dzieci są ważne! Czy warto pokazać szachy dzieciom i zapisać je na zajęcia szachowe?

Rodzice często zastanawiają się, na jakie zajęcia powinno uczęszczać ich dziecko, aby się rozwijało i aby nie była to strata czasu i pieniędzy. Najczęściej wybór pada na piłkę nożną, taniec, basen, wspinaczkę itd. Coraz częściej natomiast rodzice rozważają zajęcia szachowe dla dzieci. Przede wszystkim szachy dla dzieci niosą ogromne korzyści, które wpływają na ich rozwój przez całe życie.

Oczywiście szachy nie są sportem ekstremalnym i szachy dla dzieci mogą wydawać się czasem zbyt monotonne w porównaniu z aktywnym spędzaniem czasu na dworze. Jednak zapewniam was, że jeżeli wasze dziecko zacznie grać w szachy, będzie to pasja na całe życie, a wy jako rodzice zaoszczędzicie mnóstwo czasu 🙂

Zajęcia szachowe dla dzieci rozpoczynają się nie tyle tłumaczeniem zasad gry w szachy, a ciekawym pokazywaniem pionków i figur szachowych. Szachy dla dzieci są naprawdę interesujące jeśli nauka szachów zostanie poprowadzona w przyjemny i prosty sposób. Często również ułożenie szachów porównywane jest z wyobrażeniem sobie zamku (po bokach ustawiamy wieże), dzięki czemu szachy dla dzieci od razu pobudzają wyobraźnię.

Szachy dla dzieci
Szachy dla dzieci

Szachy dla dzieci – główne korzyści

W tej części przedstawię główne korzyści nauki szachów dla dzieci. Nie jest tajemnicą, że dzieci, które grają w szachy, poprawiają swoją zdolność uczenia się. Zajęcia szachowe dla dzieci znacząco poprawiają także umiejętności czytania, co udowodnił w swoim badaniu dr Stuart Margulies w 1991 roku. Dzieci uczęszczające na zajęcia z gry w szachy podnoszą swoje umiejętności matematyczne. Dzieci lepiej radzą sobie z matematyką oraz z przedmiotami ścisłymi.

Zajęcia szachowe dla dzieci są możliwe już od 4 roku życia

Niewątpliwą zaletą zajęć szachowych dla dzieci jest to, że dziecko może rozpocząć naukę już od 4 roku życia. Wiele osób może pomyśleć, że jest to zdecydowanie za wcześnie, natomiast nie jest tajemnicą, że wielu czołowych szachistów w Polsce i na świecie zaczynało swoją przygodę z szachami w wieku 4-5 lat. Oczywiście nauka szachów dla dzieci na początku będzie wymagała nieco więcej czasu i uwagi.

Ponadto zajęcia z gry w szachy dla dzieci pobudzają wyobraźnię i poprawiają koncentrację. Szachy dla dzieci kształtują ich umiejętność krytycznego myślenia i oceny sytuacji. Podczas gry w szachy musimy cały czas analizować sytuację, przewidywać konsekwencje ruchów naszych oraz przeciwnika. Chwila nieuwagi może spowodować, że pozycja całkowicie się zmieni, co powoduje, że trzeba być skupionym do końca partii szachowej.

Co mają wspólnego szachy dla dzieci i nauka języków obcych

Szachiści mają lepsze zdolności zapamiętywania. Z czasem zawodnicy uczą się teorii debiutów szachowych, liczenia wariantów i wymusza to znajomość kilku, a nawet kilkunastu posunięć na pamięć. Możemy sobie więc wyobrazić o ile łatwiej jest dziecku uczyć się języka obcego i słówek, jeżeli poświęciło odpowiednią ilość czasu na uczęszczanie na zajęcia szachowe dla dzieci.

Nawet jeżeli dziecko nie zapamięta kilku bądź kilkunastu posunięć do przodu, to zapamięta pewne schematy, które się często powtarzają i na podstawie tego wyciągnie odpowiednie wnioski i samodzielnie wymyśli poprawne posunięcia. To pokazuje jak ważne są szachy dla dzieci.

Szachy dla dzieci jako recepta na przyszły sukces w życiu!

Jestem zwolennikiem stwierdzenia, że szachy dla dzieci spowodują, że nie będziemy musieli martwić się o ich przyszłość, bo będą w stanie sobie poradzić. Kiedyś Paul Morphy (szachowy geniusz i nieoficjalny mistrz świata w swojej epoce) powiedział “nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni”.

Podczas gry w szachy mamy wiele możliwości i też bardzo często wydaje się, że sytuacja jest bez wyjścia. Po dłuższych zastanowieniu, często okazuje się, że rozwiązanie istnieje, a nawet, że sytuacja może się całkowicie odwrócić na naszą korzyść. To uczy szachistów, aby wychodzić naprzeciw problemom i szukać rozwiązań. Analogicznie, gdy pojawią się problemy w życiu, podobnie jak w szachach, patrzymy na sytuację z każdej możliwej strony i szukamy się znaleźć rozwiązanie.

Wybierajmy dla dzieci zajęcia, które są rozwijające i przynoszą przede wszystkim korzyści. Jeżeli chcesz, aby twoje dziecko poznało świat szachów, możesz skorzystać u nas z bezpłatnej 15 minutowej konsultacji, na której szczegółowo omówię jak wyglądają zajęcia szachowe dla dzieci. Serdecznie zapraszam na lekcje indywidualne.

Podziel się artykułem z innymi osobami

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zacznij grać w szachy i rozwijaj myślenie strategiczne

Umów się na 15 minutową bezpłatną konsultację