Szybki sposób na szach mat? Poznaj mat szewski.

Co to jest szach mat?

Zacznijmy od przedstawienia definicji słowa szach mat. Jest to sytuacja, kiedy król jest szachowany i nie ma możliwości wykonać żadnego dozwolonego posunięcia. Czyli król nie może zbić bierki, która szachuje. Nie może też uciec na inne pole, aby się schować.


Nie ma również możliwości, aby zasłonić króla lub zbić bierkę, która szachuje. Przesłonić króla możemy w sytuacji, jeśli szachuje goniec, wieża lub hetman. Jeśli naszego króla atakuje skoczek, to możemy rozważyć tylko wybicie tego skoczka lub ucieczkę królem. Szach mat kończy partię i strona, która go wykona wygrywa. Poniżej przedstawiam przykład jak wygląda szach mat.

szach mat
szach mat

Co to jest mat szewski?

Mat szewski zwany również szewczykiem to najpopularniejszy sposób na szybki szach mat. Jak go wykonać? Dlaczego tyle osób stara się go zastosować? Przede wszystkim celem w szachach jest zwycięstwo. Mat szewski jest często stosowany przeciwko początkującym graczom, gdyż daje możliwość szybkiej wygranej. O ile przeciwnik się zagapi i nie zna tego sposobu na szach mat.

Mat szewski wymaga od nas wykonania zaledwie czterech posunięć. Wystarczy, że wyprowadzimy szybko gońca i hetmana i skupimy się na pionku przeciwnika z pola f7 lub f2 (w zależności, którym kolorem gramy). Ten szach mat można zastosować na kilka różnych sposobów. Możemy zmienić kolejność posunięć i hetmana ustawić na dwa sposoby, aby zaatakować pionka przeciwnika. Poniżej przedstawiam grafikę, na której pokazany jest mat szewski.

mat szewski
mat szewski

Jak się bronić przed szewskim matem?

Tutaj możliwości jest kilka. Przede wszystkim najprostszym rozwiązaniem jest szybkie wyprowadzenie skoczka na pole f3 lub f6. To w zasadzie załatwia nam temat obrony. Trzeba jednak dokładnie przestudiować ten szach mat, ponieważ zła kolejność posunięć może nam przegrać partię. Kluczem jest odpowiednia obrona pionka f7 lub f2.

nieudana obrona przed szewskim matem
nieudana obrona przed szewskim matem

Na powyższej grafice widzimy, że hetman poprzez pole h5 zdążył wykonać szach mat, mimo że czarny skoczek był na polu f6. Jeśli hetman pójdzie na pole f3, to wtedy wyprowadzenie skoczka zadziała. Natomiast przez pole h5 musimy kombinować. Drugim sposobem jest po prostu wyprowadzenie czarnego hetmana, aby bronił pionka f7. Ale jak pamiętamy, zbyt wczesne wprowadzenie hetmana do gry nie jest najlepszym pomysłem.

szewski szach mat - bezpieczna obrona
szewski szach mat – bezpieczna obrona

Czy taki sposób na szybki szach mat jest dobry?

To zależy. Jeśli przeciwnik potrafi się bronić, to nie polecam tego robić. Z prostej przyczyny. Wczesne wprowadzenie hetmana do gry jest sprzeczne z podstawowymi regułami poprawnej gry. Przeciwnik po prostu będzie rozwijał szybciej swój oddział i zyska przewagę.

Z drugiej strony kusi możliwość szybkiego zwycięstwa. Na kanale Youtube nagrałem osobny materiał, w którym szczegółowo omawiam, jak należy się bronić przed atakiem hetmana. Znajdziesz go tutaj. Po obejrzeniu tego nagrania zobaczysz, w jakie kłopoty można się wpędzić jeśli przeciwnik rozumie dobrze mat szewski.

Teraz już wiesz co to jest szach mat i poznałeś najpopularniejszy mat w szachach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szachach i podnieść swój poziom gry, to zapraszam na indywidualne lekcje.

Podziel się artykułem z innymi osobami

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zacznij grać w szachy i rozwijaj myślenie strategiczne

Umów się na 15 minutową bezpłatną konsultację