Nauka gry w szachy dla dorosłych czyli nigdy nie jest za późno na nową pasję!

Nauka gry w szachy dla dorosłych czyli nigdy nie jest za późno na nową pasję!

Ostatnio poruszyłem kwestię nauki gry w szachy dla dzieci, artykuł możesz znaleźć tutaj. Dzisiaj chciałbym poruszyć temat jakim jest nauka gry w szachy dla dorosłych. Dostaję od was regularne pytania, czy mając trzydzieści, czterdzieści, pięćdziesiąt, sześćdziesiąt (i więcej) lat to już nie jest za późno na naukę gry w szachy dla dorosłych. Moje zdanie jest jednoznaczne – nigdy nie jest za późno na szachy.

Mogę powiedzieć, że do naszej szkoły szachowej cały czas dochodzą nowe osoby, które chcą nauczyć się jak grać w szachy. I są to osoby w każdym wieku (dosłownie!). Sam jestem zwolennikiem próbowania nowych aktywności i odnajdywania kolejnych pasji. Moją największą pasją są oczywiście szachy i to się nie zmieniło, ale w ostatnim czasie zacząłem również biegać (i to był szok, bo zawsze uważałem, że bieganie jest bez sensu – do momentu aż sam zacząłem biegać).

I w taki sposób zacząłem rekreacyjnie biegać po pół godziny 2 razy w tygodniu. Po miesiącu wystartowałem w pierwszym biegu (celem było ukończyć bieg bez pomocy karetki), a teraz biegam 3 razy w tygodniu przez około godzinę czasu i celuję w półmaraton, a w przyszłym roku w maraton. Odkrywanie nowych pasji jest super, dlatego uważam, że nauka gry w szachy dla dorosłych jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Zawsze będziecie mogli zrezygnować, jeżeli to nie będzie jednak dla was odpowiednie. A jak się w to wkręcicie, to sami się przekonacie ile to potrafi przynosić radości 🙂

Nauka gry w szachy dla dorosłych
Nauka gry w szachy dla dorosłych

Nauka gry w szachy dla dorosłych vs. nauka gry w szachy dla dzieci

Nauka gry w szachy dla dorosłych wygląda zupełnie inaczej niż nauka gry w szachy dla dzieci. Tutaj nie ma potrzeby przedstawiania szachów w sposób np. rysunkowy, zabawny, a także wyobrażania sobie swoich bierek jako zamku i swojej armii. Nauka gry w szachy ma tutaj charakter znacznie szybszy, aczkolwiek stosujemy metody, które są bardzo skuteczne, dzięki czemu w prosty i zrozumiały sposób przekazujemy wiedzę. Jest to bardzo istotne, żeby uczyć konkretnych zagadnień w odpowiedniej kolejności (np. samo pokazywanie w jaki sposób poruszają się pionki i figury ma bardzo duże znaczenie).

Nauka gry w szachy dla dorosłych idzie zdecydowanie sprawniej i szybciej. Dorośli już wcześniej grali w inne gry i to często bardzo skomplikowane, dlatego też nauka gry w szachy nie powinna sprawiać większych trudności. Oczywiście jako dorośli trudniej jest nam znaleźć czas na naukę. Dzieci mają tutaj praktycznie nieograniczone ilości wolnego czasu, dzięki czemu mogą poświęcać na naukę gry w szachy znacznie więcej czasu, przez co mają de facto przewagę 🙂 Wszyscy mamy bardzo dużo własnych obowiązków, natomiast gra w szachy jest bardzo relaksująca i po ciężkim dniu, partyjkę szachów zawsze przyjemnie jest rozegrać 🙂

Rosnąca popularność szachów

W ostatnim czasie popularność szachów rośnie gigantycznie, co wpływa na to, że nauka gry w szachy dla dorosłych i dzieci jest również coraz bardziej popularna. Około 2 miliony Polaków i Polek potrafi grać w szachy, a w zasadzie zna zasady gry w szachy. Dzięki serialowi pt. “Gambit królowej” i ostatnich świetnych sukcesach naszego rodaka Jana Krzysztofa Dudy, szacuje się że ta liczba wzrosła do 3-4 milionów szachistów i szachistek w Polsce. Przyjmuje się, że na świecie zasady gry w szachy zna około miliard osób.

Jestem naprawdę dumny z tego, że szachy zyskują tak bardzo na popularności. Dzięki sukcesom Jana Krzysztofa Dudy mam nadzieję, że osiągniemy liczbę 10 milionów osób, które potrafią grać w szachy. Myślę również, że może to być ogromna inspiracja, ponieważ już dawno nie mieliśmy zawodnika, który gra na naprawdę najwyższym poziomie. Jest to klasa światowa.

Nauka gry w szachy dla dorosłych – od czego możesz zacząć?

Naukę gry w szachy możesz rozpocząć samodzielnie na różne możliwe sposoby. Najprostszym rozwiązaniem na początek jest poproszenie znajomego lub znajomej o wytłumaczenie zasad gry w szachy. Na pewno ktoś z twoich znajomych lub z rodziny potrafi grać w szachy 🙂 Zarezerwuj sobie sobotnie lub niedzielne popołudnie do nauki gry w szachy przy kawie 🙂

A co jeśli nie masz kogo poprosić o pomoc lub jesteś bardzo zajęty? Kolejnym rozwiązaniem jest oglądanie bezpłatnych materiałów na Youtube. Możesz na przykład wejść na mój kanał na Youtube o nazwie Strefa Szachów. Link znajdziesz tutaj. Plusem korzystania z Youtube jest to, że możesz oglądać materiały kiedy tylko chcesz i gdziekolwiek jesteś. Jeżeli jakiś materiał jest dłuższy i nie masz czasu na jego obejrzenie, to w dowolnym momencie możesz zatrzymać nagranie i dokończyć oglądanie w wolnym czasie.

Jeśli interesuje Cię szybsza i bardziej skuteczna nauka gry w szachy, to serdecznie zapraszam na indywidualne lekcje z gry w szachy i szkolenia z gry w szachy.

Podziel się artykułem z innymi osobami

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Umów się na 15 minutową bezpłatną konsultację