Jak grać w szachy, żeby wygrać?” – to częste pytanie, które mi zadajecie, dlatego postanowiłem poświęcić kilka chwil na napisanie tego artykułu. Ostatnio napisałem 2 artykuły, które są wprowadzeniem do gry w szachy. W pierwszym artykule omówiłem jak ustawić figury szachowe oraz ustawienie szachów. Jeżeli jeszcze nie zapoznałeś/zapoznałaś się z tym artykułem, kliknij tutaj. W drugim artykule omówiłem natomiast zasady gry w szachy. Skoro wiemy już na czym polega gra w szachy i jakie możemy wykonać posunięcia na szachownicy, powinniśmy sobie zadać kluczowe pytanie jak grać w szachy?

Mamy do dyspozycji osiem pionków, dwa skoczki, dwa gońce, dwie wieże, hetmana oraz króla i nie wiadomo, co robić, czym się kierować. Możliwości jest dużo, ale są pewne zasady, którymi powinniśmy się kierować, dzięki czemu nasze szanse podczas gry w szachy znacząco rosną.

Walcz o centrum!

Jedną z głównych zasad, jaką powinniśmy się kierować, aby nauczyć się jak grać w szachy jest walka o centrum. To właśnie na środku szachownicy powinniśmy ustawić pionki, dlatego najpopularniejszym pierwszym ruchem jest przesunięcie pionka na pole e4. Przeciwnik powinien oczywiście w pierwszym posunięciu również zawalczyć o centrum, a jeżeli tego nie zrobi, to w drugim posunięciu możemy ustawić pionka na d4 i opanować centrum.

Staramy się kontrolować centrum szachownicy pionkami, a następnie figurami lekkimi, czyli skoczkami i gońcami. Dlaczego centrum szachownicy jest tak ważne? Otóż w trakcie gry w szachy, jeżeli uda nam się przejąć środek na szachownicy, będziemy mieli więcej swobody, możliwości oraz łatwiej będzie nam wykonywać posunięcia, a także atakować. Aby zdobyć centrum powinniśmy skupić się na polach: e4, e5, d4, d5.

Jak grać w szachy, żeby wygrać.
Jak grać w szachy, żeby wygrać.

Jak grać w szachy po mistrzowsku? Wprowadzaj do gry lekkie figury!

Pionki mają niestety ograniczone możliwości, ponieważ poruszają się tylko o jedno pole do przodu. Właśnie dlatego, aby dobrze grać w szachy będziemy musieli wprowadzić do gry w szachy lekką kawalerię czyli gońce i skoczki. Jak grać w szachy korzystając w lekkich figur na szachownicy? Aby wprowadzić do gry gońce, musimy najpierw ruszyć się pionkami.

Aby wprowadzić do gry gońca z pola c1, musimy ruszyć się pionkiem z pola b2 lub pionkiem z pola d2. Analogicznie jest z gońcem z pola f1, czyli musimy ruszyć się pionkiem z pola e2 lub g2. Wcześniej pisałem, że najważniejsza jest walka o centrum. Więc lepszym rozwiązaniem będzie ruch pionkiem na d4 oraz e4, aby jednocześnie zająć centrum i otworzyć drogę gońcom. Im bliżej centrum ustawimy gońce, tym lepiej.

Jak grać w szachy skoczkami? Skoczki również powinniśmy ustawiać w taki sposób, aby kontrolowały centrum szachownicy. Dlatego powinniśmy unikać ruchów skoczkiem na bandę, czyli w przypadku białych na pole a3 oraz h3. Lepsze miejsca do rozwoju skoczków to pola c3, d2, e2, f3.

Jak grać w szachy jeszcze lepiej?

Najważniejszą figurą na szachownicy jest oczywiście król. Jeżeli będziemy mieli przewagę materialną, ale zapomnimy o własnym królu, przegramy partię. Dlatego podczas gry w szachy musimy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo króla. Najlepszym sposobem jest szybkie zrobienie roszady. W takiej sytuacji obok króla będzie znajdowała się wieża oraz pionki. Dobrze byłoby, aby także lekka figura znajdowała się blisko króla.

Jeżeli chcemy atakować przeciwnika, np. poprzez marsz pionów, to pamiętajmy, aby uważać na własnego króla. Jeżeli przeciwnik zrobi roszadę po tej samej stronie co my, to marsz pionami od strony naszego króla, może nie być najlepszym wyborem. W takiej sytuacji starajmy się atakować w inny sposób, np. lekkimi figurami, lub próbować swoich sił na drugim skrzydle.

Jak grać w szachy czyli nie wykonuj kilku posunięć tą samą figurą.

Jednym z najpopularniejszych błędów popełnianych przez początkujących szachistów jest wykonywanie kilku posunięć tą samą figurą. Bardzo często widzę sytuację, kiedy zawodnik wykonał 5 ruchów, z czego 4 tym samym skoczkiem, a przeciwnik w tym samym czasie zdążył wyprowadzić 2 lub 3 lekkie figury, zająć centrum i jeszcze zrobić roszadę zabezpieczając króla. Ponowny ruch tą samą figurą może nastąpić na początku partii tylko w sytuacji, jeżeli przeciwnik atakuje tę figurę i stwarza realną groźbę na szachownicy.

Bardzo często zdarza się również, że już w drugim posunięciu wprowadzany jest do gry hetman. Jeżeli dopiero uczysz się jak grać w szachy, to bardzo prawdopodobne jest to, że grasz właśnie w taki sposób. Hetman jest najsilniejszą figurą i prawie każdy początkujący szachista zaczyna grę w szachy w taki właśnie sposób. Ma to na celu szybkie zdobycie materiału i wybicie wszystkich figur i pionków samym hetmanem, co oczywiście jest błędem i jest praktycznie niemożliwe do zrobienia.

Już nie tylko znasz zasady gry w szachy, ale także wiesz już jak grać w szachy i na co zwracać uwagę podczas partii. Jeśli interesuje Cię dalsza nauka gry w szachy to serdecznie zapraszam na indywidualne lekcje z gry w szachy i szkolenia z gry w szachy.

Podziel się artykułem z innymi osobami

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Umów się na 15 minutową bezpłatną konsultację