Gra w szachy – co jest w niej takiego niezwykłego.

Kiedy zaczęła się gra w szachy?

Gra w szachy, opierając się na źródłach potwierdzonych historycznie, można określić, że rozpoczęła się 1500 – 1600 lat, miejsce powstania to Indie, a obecne reguły gry dopracowane zostały najpewniej w Persji. Słowo ,,szach mat” w tym języku oznacza dosłownie – ,,król jest martwy”. Śmiało można powiedzieć, że obecnie mamy do czynienia z prawdziwym renesansem i niespotykaną wcześniej popularnością jaką cieszy się gra w szachy. Rozwój platform szachowych (kurnik.pl, lichess.com, chess.com), hit serialowy Netflixa ,,Gambit królowej” mocno wzmocniły pozycję gry w szachy. W tym artykule opisuję szerzej historię szachów.

Dlaczego gra w szachy przebija popularnością inne gry?

To gra dla ambitnych indywidualistów, z sukcesami grają ludzie  posiadający określone predyspozycje umysłowe, chociaż wiele umiejętności szachowych jest wyuczalna, można grać w szachy na stosunkowo wysokim poziomie poddając się treningowi i pewnej dyscyplinie. Gra doskonale zaspokaja potrzebę współzawodnictwa, sportowej rywalizacji, interakcji społecznych.

Gra w szachy
Gra w szachy – co jest w niej takiego niezwykłego

Dlaczego ta gra jest tak wyjątkowa?

Współcześni naukowcy zbadali już wszystko i wszystkich, a więc także szachy i szachistów – oto ich wnioski:

Gra w szachy podnosi IQ oraz zdolność uczenia się – badane w Wenezueli osoby, które uczyły się szachów przez 4 i pół miesiąca, odnotowały duży wzrost ilorazu inteligencji. Inny badacz Murray’s Thompson z Australii potwierdził podobne wnioski w swoim badaniu z 2003 r. Przypisał to ćwiczeniom koncentracji i logicznego myślenia, które są niezbędne w grze w szachy. W innym badaniu z 1991 roku dr Stuart Margulies badał uczniów ze środowiska, w którym wyniki w czytaniu były poniżej średniej krajowej. Uczniowie objęci programem szachowym poprawili swoje wyniki w czytaniu.

Podnosi zdolności matematyczne – liczni naukowcy potwierdzają, że uczniowie grający w szachy znacznie lepiej radzą sobie z matematyką i przedmiotami ścisłymi. Ta gra wpływa bardzo pozytywnie na rozwój wyobraźni oraz koncentracji.

Gra w szachy kształci umiejętność krytycznego myślenia – podwyższa umiejętność oceny sytuacji, przewidywania konsekwencji, poprawia refleks i koordynację ruchową, poprawia zdolności organizacyjne.

Gra w szachy wpływa na nasze zdrowie i pamięć!

Stanowi świetną profilaktykę przed chorobami neurodegeneracyjnymi czyli demencją, chorobą Alzheimera. oraz rozwija umiejętności merytoryczne u osób z niepełnosprawnościami po udarze (forma rehabilitacji oparta na ruchu figur szachowych w różnych kierunkach), wysiłek umysłowy może poprawić umiejętności komunikacyjne i poznawcze.

Gra w szachy poprawia pamięć – szachiści mają lepsze zdolności zapamiętywania, znajomość teorii debiutów w różnych wariantach do kilkunastu ruchów wymusza ćwiczenia pamięci. Wykonywane liczne eksperymenty wśród szachistów i ,,nie-szachistów” wykazały, że szachiści znacznie lepiej zapamiętywali listy słów, które wcześniej słyszeli, znacznie lepiej też zapamiętywali i rozpoznawali wzorce wizualne, wynika to według badaczy z zapamiętywaniem skomplikowanych pozycji szachowych.

Czy gra w szachy rozwija umiejętności społeczne?

Gra w szachy stymuluje rozwój inteligencji emocjonalnej i umiejętności psychospołecznych. Co to jest owa inteligencja emocjonalna? Definicja brzmi, że to zdolności rozpoznawania własnych stanów uczuciowych, a także odczytywania emocji innych ludzi. Wiąże się również z wysokimi kompetencjami społecznymi, np. dotyczącymi kierowania innymi ludźmi, odczytywania mowy ciała, łagodzenia konfliktów czy motywowania innych do działania. 

Nauczyciele, których poproszono o opinię, oceniają szachistów jako bardziej zadowolonych ze szkoły, bardziej lubiących naukę, mających większą satysfakcję ze swojej pracy, większą pewność siebie, posiadają większą zdolność współpracy i rozwiązywania problemów.

Są różne pasje i zainteresowania, wybierajmy te z korzyściami, warto! Zapraszam na lekcje gry w szachy, które możesz zamówić tutaj.

Podziel się artykułem z innymi osobami

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zacznij grać w szachy i rozwijaj myślenie strategiczne

Umów się na 15 minutową bezpłatną konsultację