4 najlepsze debiuty szachowe dla początkujących

Debiuty szachowe sprawiają problemy wielu szachistom. Zarówno tym początkującym jak i bardziej doświadczonym. Co w takim razie powinniśmy grać? Jakich debiutów warto się uczyć? Przede wszystkim powinniśmy uczyć się otwarć szachowych, które są spójne z podstawowymi regułami poprawnej gry w szachy.

To znaczy, że powinniśmy walczyć pionkami o centrum. Lekkie figury wprowadzać do gry jak najszybciej. Zabezpieczyć króla poprzez roszadę. Nie wykonywać kilku posunięć tą samą figurą. Pozycja nie powinna być zbyt pasywna i powinniśmy mieć możliwość swobodnej gry.

Do tego wszystkiego, najlepiej, żeby debiut szachowy był spójny z naszym stylem gry. Oczywiście na początku jeszcze nie wiemy jaki styl do nas pasuje. Po przetestowaniu sporej ilości otwarć szachowych będziemy w stanie stwierdzić, w czym czujemy się po prostu dobrze.

Przejdźmy teraz do konkretów i omówmy sobie 4 najlepsze debiuty szachowe dla początkujących.

1. Partia włoska

Ten debiut szachowy cieszy się ogromną popularnością. Jest to w pełni zrozumiałe. Obie strony walczą aktywnie pionkami o centrum i od razu wprowadzają figury do gry. Gra jest bardzo dynamiczna i dominuje tutaj aktywność figur.

Rekomenduję początkującym zawodnikom rozpoczynania partii od posunięcia e4. Pozycje są bardzo dynamiczne. Występuje tutaj wiele motywów szachowych, które automatycznie zapamiętujemy i nasz poziom gry w szachy wzrasta.

Debiuty szachowe
Partia włoska

2. Partia hiszpańska

Klasyka. Jeden z najstarszych debiutów szachowych. Zawiera wiele różnych wariantów i to otwarcie cieszy się niezwykłą sympatią wśród szachistów. Najlepsi zawodnicy na świecie regularnie grają partię hiszpańską. I co ciekawe, regularnie zawodnicy zaskakują wybierając nowe warianty. Bardzo przyjemnie ogląda się pojedynki szachowe z tym debiutem.

W przeciwieństwie do partii włoskiej, białe atakują czarnego skoczka. Wywierają w ten sposób presję na pionku e5, który jest tylko broniony przez skoczka. Czarne mają tutaj dużo możliwości i każdy wariant prowadzi do zupełnie innych struktur.

Debiuty szachy
Partia hiszpańska

3. Obrona sycylijska

Tego debiutu szachowego nie mogło zabraknąć. Chyba najbardziej agresywne otwarcie jakie mogą wybrać czarne. Jeśli nie interesują was remisy, to obrona sycylijska jest właściwym wyborem. Najlepsi szachiści często grywają to otwarcie, a to chyba najlepsze potwierdzenie, że jest to debiut, który warto poznać.

Czarne już w pierwszym posunięciu walczą o centrum ustawiając pionka na c5. Białe zwykle zdobywają przewagę w centrum poprzez wyprowadzenie skoczka na f3 i ustawienie pionka na d4. Natomiast czarne wymieniają pionka c5 i zostawiają sobie dwa centralne pionki. Dodatkowo mają bardzo aktywną grę.

Otwarcia szachowe
Obrona sycylijska

4. Obrona francuska

Bardzo popularnie otwarcie szachowe i bardzo solidne. Czarne biorą aktywny udział pionkami w walce o centrum. Pionek e6 wspiera czarnego pionka d5 przez co pozycja jest naprawdę stabilna. Białym ciężko się tutaj przebić przez silną strukturę pionową.

Występuje tutaj klasyczna kontra ze strony czarnych, jeśli białe zagrają pionkiem na e5. Tutaj czarne od razu odpowiadają pionkiem na c5 i wywierają ogromną presję w centrum. Co ważne, pionek na d4 musi się utrzymać, ponieważ bez niego, pionek na e5 będzie po prostu słaby. Jedynym minusem jest tutaj czarny goniec na c8, który jest nieco zamknięty i czarne muszą sobie z tym poradzić.

Debiut szachowy
Obrona francuska

Czy wiesz już dlaczego uczenie się debiutów szachowych jest ważne? Szachiści cały czas muszą uczyć się nowych wariantów i co chwilę tak naprawdę pojawiają się tzw. nowinki debiutowe.

Jeśli chciałbyś nauczyć się debiutów szachowych i podnieść swój poziom gry w szachy to zapraszam na indywidualne lekcje szachowe. Możesz z nich skorzystać tutaj.

Podziel się artykułem z innymi osobami

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zacznij grać w szachy i rozwijaj myślenie strategiczne

Umów się na 15 minutową bezpłatną konsultację