Gra w szachy – co jest w niej takiego niezwykłego.

Kiedy zaczęła się gra w szachy?

Gra w szachy, opierając się na źródłach potwierdzonych historycznie, można określić, że rozpoczęła się 1500 – 1600 lat, miejsce powstania to Indie, a obecne zasady gry dopracowane zostały najpewniej w Persji. Słowo ,,szach mat” w tym języku oznacza dosłownie – ,,król jest martwy”. Śmiało można powiedzieć, że obecnie mamy do czynienia z prawdziwym renesansem i niespotykaną wcześniej popularnością jaką cieszy się gra w szachy. Rozwój platform szachowych (kurnik.pl, lichess.com, chess.com), hit serialowy Netflixa ,,Gambit królowej” mocno wzmocniły pozycję gry w szachy. W tym artykule opisuję szerzej historię gry w szachy.

Dlaczego gra w szachy przebija popularnością inne gry?

To gra dla ambitnych indywidualistów, z sukcesami grają ludzie  posiadający określone predyspozycje umysłowe, chociaż wiele umiejętności szachowych jest wyuczalna, można grać w szachy na stosunkowo wysokim poziomie poddając się treningowi i pewnej dyscyplinie. Gra doskonale zaspokaja potrzebę współzawodnictwa, sportowej rywalizacji, interakcji społecznych.

Gra w szachy
Gra w szachy – co jest takie niezwykłego, że gra w szachy jest teraz tak popularna.

Dlaczego ta gra jest tak wyjątkowa?

Współcześni naukowcy zbadali już wszystko i wszystkich, a więc także szachy i szachistów – oto ich wnioski:

Gra w szachy podnosi IQ oraz zdolność uczenia się – badane w Wenezueli dzieci, które uczestniczyły w 4 i pół miesięcznej nauce gry w szachy odnotowały duży wzrost ilorazu inteligencji. Inny badacz Murray’s Thompson z Australii potwierdził podobne wnioski w swoim badaniu z 2003 r. Przypisał to ćwiczeniom koncentracji i logicznego myślenia, które są niezbędne w grze w szachy. W innym badaniu z 1991 roku dr Stuart Margulies badał dzieci ze środowiska, w którym wyniki w czytaniu były poniżej średniej krajowej. Uczniowie objęci programem szachowym poprawili swoje wyniki w czytaniu.

Gra w szachy podnosi zdolności matematyczne – liczni naukowcy potwierdzają, że dzieci grające w szachy znacznie lepiej radzą sobie z matematyką i przedmiotami ścisłymi. Ta gra wpływa bardzo pozytywnie na rozwój wyobraźni oraz koncentracji.

Gra w szachy kształci umiejętność krytycznego myślenia – podwyższa umiejętność oceny sytuacji, przewidywania konsekwencji, poprawia refleks i koordynację ruchową, poprawia zdolności organizacyjne.

Gra w szachy wpływa na nasze zdrowie i pamięć!

Gra w szachy stanowi świetną profilaktykę przed chorobami neurodegeneracyjnymi czyli demencją, chorobą Alzheimera. oraz rozwija umiejętności merytoryczne u osób z niepełnosprawnościami po udarze (forma rehabilitacji oparta na ruchu figur szachowych w różnych kierunkach), wysiłek umysłowy może poprawić umiejętności komunikacyjne i poznawcze.

Gra w szachy poprawia pamięć – szachiści mają lepsze zdolności zapamiętywania, znajomość teorii debiutów w różnych wariantach do kilkunastu ruchów wymusza ćwiczenia pamięci. Wykonywane liczne eksperymenty wśród szachistów i ,,nie-szachistów” wykazały, że szachiści znacznie lepiej zapamiętywali listy słów, które wcześniej słyszeli, znacznie lepiej też zapamiętywali i rozpoznawali wzorce wizualne, wynika to według badaczy z zapamiętywaniem skomplikowanych pozycji szachowych.

Czy gra w szachy rozwija umiejętności społeczne?

Gra w szachy stymuluje rozwój inteligencji emocjonalnej i umiejętności psychospołecznych. Co to jest owa inteligencja emocjonalna? Definicja brzmi, że to zdolności rozpoznawania własnych stanów uczuciowych, a także odczytywania emocji innych ludzi. Wiąże się również z wysokimi kompetencjami społecznymi, np. dotyczącymi kierowania innymi ludźmi, odczytywania mowy ciała, łagodzenia konfliktów czy motywowania innych do działania. 

Nauczyciele, których poproszono o opinię, oceniają szachistów jako bardziej zadowolonych ze szkoły, bardziej lubiących naukę, mających większą satysfakcję ze swojej pracy, większą pewność siebie, posiadają większą zdolność współpracy i rozwiązywania problemów.

Są różne pasje i zainteresowania, wybierajmy te z korzyściami, warto! Zapraszam na lekcje gry w szachy, które możesz zamówić tutaj.

Podziel się artykułem z innymi osobami

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Umów się na 15 minutową bezpłatną konsultację